01 فروردین 1397
پنجشنبه, 22 خرداد 1393 ساعت 15:27

مدیر کل ارشاداردبیل: نقد به عنوان یک مهارت اجتماعی است

امتیاز این گزینه
(0 آرا)

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل در پایان سخنان خود گفت: باید همگی بپذیریم که نقد موجب شکوفایی جامعه است. هر کس ما را نقد کند بزرگترین خدمت را به ما نموده و هر کس که از بیان نواقص و معایب ما خودداری کند و یا آنها را لاپو شانی نماید و بدتر از آن اگر تملق گویی نماید ، به ما خیانت بزرگی نموده است./پایان پیام/


وی اظهار داشت: از این روست که باید به اهمیت نقد و نقادی توجه بیشتری شود و به عنوان یک مهارت اجتماعی در کنار دیگر مهارت ها مانند تفکر،استدلال ،بیان نظرات ، گفتگو ، همدلی ،مباحثه و ... در جریان اجتماعی شدن، در افراد درونی شود.


دکتر اسحاقی با اشاره به اینکه نقد و انتقاد موجب پویایی جامعه ی بشری می شود، افزود: در واقع نقد موتور حرکت جوامع بشری است و اساساً به خاطر همین خصلت بشری است که ما در بررسی پدیده های انسانی و اجتماعی از تاریخ کمک میگیریم چرا که تاریخ سیر حرکت جوامع و تغییر تحولات آنها را به ما می نمایاند و خاستگاه و رستنگاه جایگاهی که اکنون در آن سر می کنیم به ما باز می نمایاند.


وی افزود: بی شک آنچه که موجب تداوم جریان خلاقیت و آفرینش فکری، هنری و فنی مدام و مستتر شده، همانا روحیه نقادی و انتقاد است، روحیه ای که بدون تردید معطوف به بهبود امور است و از این روست که هرگز اجازه نمی دهد انسان به وضع موجود رضایت دهد و دست روی دست بگذارد 


مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل، در ادامه خاطر نشان کرد: از آنجا که انسان موجودی پرسش گر و اندیشه ورز است و همین ویژگی موجب خلق شمار انبوهی از آثار فکری و فرهنگی در طول تاریخ شده است، آثاری به وسعت و گوناگونی اسطوره ها، هنرها، اشعار، داستان ها و افسانه ها تا آموزه های دینی ،اخلاقی، حقوقی ارزشها و هنجار ها و از ابزار و ادوات زندگی گرفته تا نمادها و معنی های آنها و در راس همه ی آنها زبان جملگی دستاورد های پرسشگری و اندیشه ورزی بشر برای حل مسائل و مشکلات خود بوده که همچنان ادامه دارد و هیچ گاه از حرکت باز نمی ایستد.


دکتراسحاقی در ادامه افزود: نقد یعنی پیدا کردن خوبی ها از میان بدی ها، نقد به یک اثر کمک می کند که آن اثر اعتبار یابد، نقد اگر منصفانه باشد مخصوصا  برای قشر هنرمند بسیار خوب است و هنرمندان باید از این انتقادات استفاده کنند و در کارهای بعدی خود رفع نفص کنند.


وی با اشاره به بحث نقد و بررسی عکاسهای منتخب گفت: بی شک آنچه که موجب تداوم جریان خلاقیت و آفرینش فکری، هنری و فنی مدام و مستتر شده، همانا روحیه نقادی و انتقاد است. روحیه ای که بدون تردید معطوف به بهبود امور است و از این روست که هرگز اجازه نمی دهد انسان به وضع موجود رضایت دهد و دست روی دست بگذارد.


به گزارش روابط عمومی دانشکده خبر اردبیل، دکتر ناصر اسحاقی، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در جشنواره عکاسی که به همت دانشکده خبر اردبیل در سینما حافظ اردبیل برگزار شد، با اشاره به اقدامات مناسب دانشکده خبر اردبیل در برگزاری همایش ها و جشنواره های فرهنگی و هنری، گفت: دانشکده خبر اردبیل پتانسیل بسیار مناسبی برای آموزش و تربیت هنرمندان و خبرنگاران در اردبیل می باشد.





تعالی نیوز ـ سید ناصر اسحاقی در اختتامیه جشنواره عکس دانشجویی دانشکده خبر اردبیل، گفت: نقد به عنوان یک مهارت اجتماعی در کنار دیگر مهارت ها مانند تفکر،استدلال ،بیان نظرات ، گفتگو ، همدلی ،مباحثه و غیره در جریان اجتماعی شدن ، باید در افراد درونی شود.

 

نوشتن نظر

پر کردن فیلد های ستاره دار(*) الزامی می باشد.